Agencja Zatrudnienia Wspomaganego BIZON od kwietnia 2017 roku realizuje projekt Kierunek praca – zatrudnienie wspomagane szansą na samodzielność zawodową i społeczną, współfinansowany ze środków PFRON. Działania projektowe trwać będą przez dwa lata w podziale na etapy:
- Etap I trwający od 01.04.2017 do 31.03.2018 – poszukiwanie pracy dla uczestników projektu, organizacja staży i treningów umiejętności praktycznych.
- Etap II trwający od 01.04.2018 do 31.03.2019 – utrzymanie zatrudnienia przez uczestników projektu, którzy uzyskali zatrudnienie podczas działań w etapie pierwszym.
Celem głównym projektu jest wejście osób z niepełnosprawnością na rynek pracy i utrzymanie trwałości zatrudnienia poprzez wykorzystanie metody zatrudnienia wspomaganego.
Nasze działania kierujemy przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością psychiczną – chorujących psychicznie, z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością sprzężoną oraz z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Do osób, które przejawiają duże trudności w samodzielnym pozyskaniu i utrzymaniu zatrudnienia, mają małe doświadczenie zawodowe lub nie mają go wcale, są długotrwale bezrobotne a deklarują motywację do podjęcia aktywności zawodowej.
Wsparciem w ramach projektu obejmiemy 50 osób spełniających następujące kryteria:
- wiek 18-64 lat (wiek aktywności zawodowej);
- orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych*;
- brak zatrudnienia – osoby nieaktywne zawodowo, poszukujące pracy, bezrobotne (42 uczestników projektu);
- zatrudnienie – osoby które podjęły zatrudnienie w wyniku wsparcia trenera pracy, ale proces zatrudnienia wspomaganego nie zakończył się (8 uczestników projektu);
- zamieszkanie na terenie woj. wielkopolskiego;
- posiadanie motywacji – warunkiem przyjęcia do projektu jest również chęć uczestnictwa w projekcie wynikająca z motywacji do podjęcia pracy i potrzeby skorzystania ze wsparcia trenera pracy w procesie zatrudnienia.
* stopień lekki (lub równoważny) może posiadać max. 20% beneficjentów ostatecznych projektu (w limit ten nie są wliczane osoby które mają orzeczoną niepełnosprawność intelektualną, psychiczną, sprzężoną oraz całościowe zaburzenia rozwoju).
W ramach projektu oferujemy bezpłatne:
- poradnictwo psychologiczne,
- poradnictwo zawodowe,
- treningi umiejętności praktycznych (praktyki),
- 3-miesięczne płatne staże zawodowe (w asyście trenera/ki pracy) – tylko etap I projektu,
- grupowe warsztaty umiejętności społecznych i zawodowych (grupa wsparcia),
- wsparcie trenera/ki pracy w poszukiwaniu pracy – tylko etap I projektu,
- wsparcie trenera/ki pracy w utrzymaniu zatrudnienia (adaptacja w nowym miejscu pracy, aż do momentu całkowitego usamodzielnienia uczestnika projektu, monitoring zatrudnienia),
- współpracę z otoczeniem bliskim uczestnika projektu.
REALIZACJA PROJEKTU ZAKOŃCZONA W DNIU 31.03.2019